Praha 1 se snaží ve svých ulicích omezit provoz elektricky poháněných dvojkolek segway. Vede ji k tomu především velké množství stížností chodců. Boji brání legislativa, která tato vozítka nijak neupravuje. Není tedy definováno, zda segwaye spadají mezi vozidla, či chodce.
Na vozítka si stěžují obyčejní chodci, kteří jim musejí uhýbat. "V minulém roce bylo stížností několik desítek, což je spojeno i s vyšším počtem segwayů,“ říká Veronika Blažková, mluvčí Prahy 1, kde jsou tato vozítka hojně využívána především turisty.
Základním problémem je, že není dáno, jak segwaye chápat. Legislativa je výslovně nezmiňuje a nikde není jasné, zda by měly spadat „vozidla“ či „motorová vozidla“. Ministerstvo dopravy je toho názoru, že osoby na segwayi by měly být brány jako chodci a patří tedy na chodník.
Segway může jet až 20 km/hod, nepatří tedy mezi pěší, tvrdí Praha 1
Praha 1 je ale toho názoru, že jelikož má tato dvoukolka elektromotor a může jet rychlostí až 20 kilometrů v hodině, měla by patřit mimo místa vyhrazena pro pěší. „Například Rakousko segway charakterizovalo jako kolo. Z Rady Evropy nám však bylo vzkázáno, že ke sjednocení legislativy kolem tohoto dopravního fenoménu se neschyluje,“ vysvětluje Jiří Veselý, radní pro dopravu v Praze 1.
Ministerstvo dopravy nyní připravuje novelu zákona o silničním provozu, která už bude segway definovat. V tom, že na jejich řidiče bude nahlíženo jako na chodce, se však patrně nic nezmění. „Za kolo je dle názoru ministerstva považovat nelze, protože jde o výrazně odlišné zařízení,“ říká mluvčí resortu Tomáš Neřold.
Asociace Segway vnímá humbuk kolem dvoukolek jako zbytečný. „Jezdíme omezenou rychlostí šest až osm kilometrů za hodinu, každý klient projde zaškolením, provádí se test na alkohol,“ vyjmenovává Zuzana Eliášová z Asociace Segway.
Foto: segways.cz, active.cz
(rez)
|